Používáte webový prohlížeč Internet Explorer 11, který již není podporován. Naše stránky se proto nemusejí správně načítat.
Your company account is blocked and you cannot place orders. If you have questions, please contact your company administrator.

Budujete vlastní fotovoltaiku? Pak musíte správně zapojit solární panely.

Energie ze slunce je stále populárnější řešení, jak ušetřit a zároveň získat větší soběstačnost. Elektřinu, kterou si sami vyrobíte, zkrátka nemusíte kupovat. Samozřejmě tomu ale předchází potřebná příprava, která už nějaké peníze i čas stojí. Aby to vše dopadlo podle představ, je dobré vědět o solárních panelech, měničích a bateriích několik věcí.

Zbudovat malou fotovoltaickou elektrárnu (FVE) svépomocí je bez problémů možné. Stačí k tomu respektovat principy, které jsou dané fyzikálními zákony. Vzdělat se je nutné především v oblasti elektřiny a elektroinstalace.

Montáž fotovoltaických panelůMontáž fotovoltaických panelů

Definujte si pojmy bezpečnosti práce

Solární systémy už nejsou ničím novým, co by stavebníka a zájemce o pořízení fotovoltaické elektrárny pro vlastní potřebu v nabídce možností zaskočilo. Dávno už je možné vidět solárními panely pokryté celé střechy domů, přístřešků, garáží a skladů, bohužel někdy také polí s úrodnou půdou. Ať tak nebo tak, výsledkem je získání energie bez emisí ovlivňujících okolní prostředí a bez práce přidané spalováním fosilních nebo jiných paliv.

Princip funkce je založen na existenci fotoelektrického jevu, kdy se dopadajícími fotony v polovodičovém článku uvolňují nabité elektrony a vzniká tak stejnosměrný proud. Jednotlivé články jsou pospojovány ve fotovoltaickém panelu do celku s potřebným výkonem. Sestava panelů pak dává dohromady celkový výkon elektrárny kalkulovaný pro potřeby domácnosti či firmy, případně i pro další distribuci přebytků.

Zapojení jednoduchého fotovoltaického systému není nic složitého

Mohlo by se zdát, že celá soustava je pro laika příliš komplikovaná, ale opak je pravdou. Jednotlivé dílčí celky jsou dostupné v podobě odzkoušených výrobků, které je potřeba jen vhodně zkombinovat a správně propojit. Prvním takovým základním prvkem je právě fotovoltaický panel, pro použití na střechy rodinných domů nejčastěji monokrystalický, který má oproti polykrystalickým a amorfním při přímém oslunění nejvyšší účinnost.

Jednotlivé panely se pro tento účel použití propojují sériově, pak je výstupní napětí nejvyšší. Hodnota napětí ale nesmí být vyšší než maximální přípustné napětí použitého regulátoru. Ten je tedy dalším nutným prvkem FVE. Jeho úlohou je regulovat výstupní napětí tak, aby bylo vhodné pro další zpracování – nejčastěji skladování elektrické energie, která je aktuálně přebytečná. Za regulátorem je tedy již možné instalovat bateriové úložiště, případně přes fotovoltaický měnič už poslat napětí rovnou do domovního rozvodu 230 V.

Kód ELFETEX 11.320.349

Kód ELFETEX 11.320.349

Nezávislost na dodávkách elektřiny i pro vaši mobilitu

Dříve panovaly pochybnosti o účinnosti malých domácích fotovoltaických elektráren. Se zvyšující se efektivitou všech komponent už jsou tyto obavy už dávno ty tam. Dnes je tak možné vlastní elektřinou nejen uvařit oběd, ale klidně i pohodlně nakrmit domácí dobíjecí stanici pro elektromobily, třeba v podobě nenápadného wallboxu. Budoucnost zkrátka už přišla a je na každém, zda využije její moderní výhody.

Kód ELFETEX 11.118.130

Zařizujete si domácí dílnu? Zvažte, jaké nářadí vám v ní nesmí chybět


Domácí kutění bylo vždy tuzemským národním sportem. Šikovností a schopností improvizace jsou čeští kutilové proslulí už dávno. Jako důkaz slouží dodnes fungující svépomocné realizace všeho možného od skleníků po větrné elektrárny. Když se k tomu přidá i správné nářadí, vznikají díla, která si často nezadají s profesionální prací.

Porevoluční nová doba a s ní i otevření se západním trhům přineslo úplně nové možnosti strojního zařízení a vybavení nářadím. Obchody s nářadím se staly takovým dospěláckým hračkářstvím. A protože vývoj se nezastavil, stalo se všeobecně dostupným už i profesionální a poloprofesionální vybavení.

Kvalita ručního nářadí dokáže nadchnout, nekvalita otrávit

Není nic horšího, než když vás v pracovním rozletu brzdí a omezuje mizerné nářadí. Pořídit ho levně v hobbymarketu je sice rychlé a jednoduché, s prvním problémem ho však budete jen proklínat. Měkké materiály, špatná ergonomie nebo nestandardizované rozměry jsou nejčastější potíže u levné asijské produkce.

Platí to jak pro profi výbavu, tak i pro hobby nářadí. Ani domácí kutil přeci nechce, aby jeho snaha vycházela naprázdno. I on proto ocení opravdu fortelnou konstrukci a kvalitní materiály osvědčeného ručního nářadí DeWalt. Výrobce si dává záležet jak na pohodlí při práci, tak i na bezpečnou manipulaci. Značka DeWalt se během několika let právem zabydlela v mnoha domácích i profesionálních dílnách.

Kód ELFETEX 11.021.936

Profi elektrické nářadí do každé domácí dílny

Při práci na jakémkoli projektu je v pozadí silná osobní motivace. Jakmile se člověk do práce ponoří, má myšlenky už jen na dokonalé provedení. A právě v takové chvíli se projeví kvalita nářadí nejcitelněji. Kromě ručního nářadí pro základní operace je suverénně nejžádanějším domácím pomocníkem aku vrtačka. Vzhledem k jejímu univerzálnímu využití se při současných cenách každému, včetně domácích kutilů, vyplatí investovat do některého z profi modelů.

Profi aku vrtačka zastane dokonale a beze zbytku práci elektrického šroubováku s vysokým točivým momentem. Zároveň jde o plnohodnotnou vrtačku, dle provedení dokonce s příklepem pro vrtání do zdiva. Modely s vyšším napájecím napětím nabízejí i vyšší výkon a tím spolehlivější funkci i při náročném nasazení. Tomu pak odpovídá i dlouhá výdrž Li-Ion baterie.

Kód ELFETEX 11.320.349

Kam s ním aneb celá dílna v jedné brašně

Nakonec už zbývá jen vyřešit, kam všechno nářadí dobře a bezpečně uložit. To ruční nezbytné pro práci v terénu máte díky chytrým organizérům a dobré brašně na nářadí neustále s sebou. Vaše dílna tak chodí všude s vámi a práce je pak hotová raz dva. Pravý chlap s brašnou – plnou dobrého nářadí – se totiž nezalekne žádné výzvy…

Kód ELFETEX 11.118.130