Používáte webový prohlížeč Internet Explorer 11, který již není podporován. Naše stránky se proto nemusejí správně načítat.
Your company account is blocked and you cannot place orders. If you have questions, please contact your company administrator.

Deskový, plechový, závěsný, elektrický… Víte, podle čeho vybírat radiátor?

Vytápění rodinného bydlení je typicky řešeno kombinací zdroje a teplovodní topné soustavy. Nemusí to tak ale být vždy, protože někdy je výhodné využít vlastností elektrických topidel. V celém komplexu vytápění pak mají své místo obvykle i konvektory a radiátory. Druhů je na trhu mnoho, liší se konstrukcí, principem funkce, rozměry, a tedy i výkony. Výběr se může pak zdát složitý, ale není to tak horké…

Radiátor je těleso schopné předávat teplo pomocí sálání svého pláště. Výkon je přímo úměrný povrchové teplotě a zároveň velikosti teplosměnné plochy. Aby radiátor správně fungoval v konkrétních podmínkách, je potřeba zvážit současně několik věcí.

Potřebný výkon radiátoru

Výkon jakéhokoli systému vytápění by měl odpovídat tepelné ztrátě vytápěných prostor. Radiátor jako konečný prvek distribuce tepla do místnosti nevyjímaje. Pro stanovení výkonu je třeba znát podlahovou plochu a výšku stropu pokoje. Vynásobením těchto dvou hodnot pak získáte celkový objem udaný v metrech krychlových.

Pro orientační určení tepelné ztráty je možné využít jednoduché koeficienty vycházející z praktických zkušeností. Pro domy a byty stavěné v nízkoenergetickém standardu použijte hodnotu 22,5 W/m3. U nemovitostí s horší tepelnou izolací a okny pak 36,5 W/m3 a pro výpočet ztráty staré chalupy nebo nezatepleného domu 45 W/m3. Součinem kubatury vytápěného prostoru, a právě jedné z těchto konstant dostanete přibližnou hodnotu vhodného výkonu elektrického radiátoru ve Wattech.

Kód ELFETEX 11.021.936

Kód ELFETEX 11.021.936

Deskový na zeď, stojanový nebo závěsný radiátor?

Konstrukce radiátoru rozhoduje především o tom, jakým směrem se teplo do prostoru šíří. Nejobvyklejší je umístění deskového provedení na stěnu pod oknem. Tepelné záření tak postupuje kolmo do místnosti a interiér příjemně prohřívá. Je ale možné také využít vlastností přenosných stojanových infrazářičů do zásuvky a těžit tak z variability umístění – elektrické topení si zkrátka vezmete s sebou v bytě tam, kde je vám chladno. Možné je také umístění stropního zářiče, který je zavěšený podobně jako svítidlo.

Kód ELFETEX 11.320.349

Kód ELFETEX 11.320.349

Výbava radiátoru rozhoduje o komfortu

Ani takové tradiční zařízení, jako je radiátor, nezůstalo pozadu ve vývoji. Výrobci postupem času přišli na to, jak je možné posunout úroveň uživatelského komfortu, který umí takové elektrické topidlo nabídnout.

Ten, kdo potřebuje rychlejší tepelnou dotaci prostoru, třeba v místnosti, která se jinak trvale nevytápí, bude spokojený s konvektorem. To je označení pro radiátor, který je schopen díky své upravené konstrukci a obvykle i pomocí vestavěného ventilátoru dodat výkon mnohem rychleji. Ventilátor radikálně zvýší objem vzduchu, který skrz konvektor proběhne za časovou jednotku. Tím využije energii na maximum a prostor bleskově zatemperuje.

Radiátor můžete mít dokonce připojený k internetu. Vestavěný WiFi modul umožní jho vzdálené ovládání, což je zase perfektní řešení pro víkendově obývané objekty – pomocí vzdáleného přístupu radiátor zapnete a nastavíte ideální teplotu.

Kód ELFETEX 11.118.130

Zařizujete si domácí dílnu? Zvažte, jaké nářadí vám v ní nesmí chybět


Domácí kutění bylo vždy tuzemským národním sportem. Šikovností a schopností improvizace jsou čeští kutilové proslulí už dávno. Jako důkaz slouží dodnes fungující svépomocné realizace všeho možného od skleníků po větrné elektrárny. Když se k tomu přidá i správné nářadí, vznikají díla, která si často nezadají s profesionální prací.

Porevoluční nová doba a s ní i otevření se západním trhům přineslo úplně nové možnosti strojního zařízení a vybavení nářadím. Obchody s nářadím se staly takovým dospěláckým hračkářstvím. A protože vývoj se nezastavil, stalo se všeobecně dostupným už i profesionální a poloprofesionální vybavení.

Kvalita ručního nářadí dokáže nadchnout, nekvalita otrávit

Není nic horšího, než když vás v pracovním rozletu brzdí a omezuje mizerné nářadí. Pořídit ho levně v hobbymarketu je sice rychlé a jednoduché, s prvním problémem ho však budete jen proklínat. Měkké materiály, špatná ergonomie nebo nestandardizované rozměry jsou nejčastější potíže u levné asijské produkce.

Platí to jak pro profi výbavu, tak i pro hobby nářadí. Ani domácí kutil přeci nechce, aby jeho snaha vycházela naprázdno. I on proto ocení opravdu fortelnou konstrukci a kvalitní materiály osvědčeného ručního nářadí DeWalt. Výrobce si dává záležet jak na pohodlí při práci, tak i na bezpečnou manipulaci. Značka DeWalt se během několika let právem zabydlela v mnoha domácích i profesionálních dílnách.

Kód ELFETEX 11.021.936

Profi elektrické nářadí do každé domácí dílny

Při práci na jakémkoli projektu je v pozadí silná osobní motivace. Jakmile se člověk do práce ponoří, má myšlenky už jen na dokonalé provedení. A právě v takové chvíli se projeví kvalita nářadí nejcitelněji. Kromě ručního nářadí pro základní operace je suverénně nejžádanějším domácím pomocníkem aku vrtačka. Vzhledem k jejímu univerzálnímu využití se při současných cenách každému, včetně domácích kutilů, vyplatí investovat do některého z profi modelů.

Profi aku vrtačka zastane dokonale a beze zbytku práci elektrického šroubováku s vysokým točivým momentem. Zároveň jde o plnohodnotnou vrtačku, dle provedení dokonce s příklepem pro vrtání do zdiva. Modely s vyšším napájecím napětím nabízejí i vyšší výkon a tím spolehlivější funkci i při náročném nasazení. Tomu pak odpovídá i dlouhá výdrž Li-Ion baterie.

Kód ELFETEX 11.320.349

Kam s ním aneb celá dílna v jedné brašně

Nakonec už zbývá jen vyřešit, kam všechno nářadí dobře a bezpečně uložit. To ruční nezbytné pro práci v terénu máte díky chytrým organizérům a dobré brašně na nářadí neustále s sebou. Vaše dílna tak chodí všude s vámi a práce je pak hotová raz dva. Pravý chlap s brašnou – plnou dobrého nářadí – se totiž nezalekne žádné výzvy…

Kód ELFETEX 11.118.130