SCHNEIDER MTN2301-6050 Zásuvka Schuko 230V 2P+E, b
Obrázek je pouze ilustrativní.
Značka
SCHNEIDER ELECTRIC
Kód ELFETEX
EAN
Kód výrobce
MTN2301-6050
Informace o produktu
Informace o produktu
Schneider Electric Merten System Design socket-outlet MTN2301-6050 is a complete product in color nickel with 1 gang with side earth. The connection terminals of this socket-outlet are screwless terminals. And this device is Schuko standard. And its rated current is 16. Its matching mounting box can be recessed into the surface of the wall with flush type. The device's fixing mode is by screws and claws. Being made of metal material, this socket-outlet is quite reliable and resistant. This socket-outlet belongs to System Design aesthetic group. What's more, it well satisfied the standard of DIN 49440. It is 71 mm in width, 40 mm in height, and 71 mm in length. The pole configuration of the outlet is 2P + E. The varnished surface treatment helps deliver a clear transparent hard protection.
  • Značka SCHNEIDER ELECTRIC
Zásuvky
  • Jmenovitý proud 16 A
  • Jmenovité napětí 250 V
  • Způsob montáže Povrchová montáž
  • Barva Šedá
  • Provedení Ochranný kontakt
  • Bez halogenů Ano
  • Počet jednotek 2
  • S odklápěcím víkem Ano
  • Typ připojení Svorka plug
  • Povrchová úprava Bez povrchové úpravy
  • Počet fází 1
  • Se zvýšenou ochranou proti dotyku Ano
  • Frekvenční rozsah 50 - 50 Hz
  • Ochranný kontakt Ano
  • Kvalita materiálu Termoplast
  • Speciální napájení Bez zvláštního napájení
  • Izolovaná montáž Ano
  • Materiál Plast
  • Typ upevnění Upevnění šroubem
  • Popis / označování Bez potisku
  • RAL číslo (podobné) 7035
  • Rázová pevnost IK04
  • Provedení povrchu Matná
  • Vhodné pro stupeň krytí (IP) IP44
  • Šířka přístroje 83 mm
  • Výška přístroje 141 mm
  • Hloubka přístroje 56 mm