SCHNEIDER GV4PE115S6 Motorový jistič termo-magnet
Obrázek je pouze ilustrativní.
Značka
SCHNEIDER ELECTRIC
Kód ELFETEX
EAN
Kód výrobce
GV4PE115S6
Recyklační poplatek vč. DPH
Informace o produktu
Ke stažení
Informace o produktu
TeSys GV motor circuit breaker, 3 poles (3P), 115A/690V, for protection of 3-phase motors 37-55kW@400V. It provides thermal magnetic protection and additional motor protection functions, breaking capacity Icu 100kA@400V, start-stop control by toggle, connection for bars or cables with lugs. Thermal protection adjustable by dials with a setting current Ir in range 65-115A and a selectable tripping class 10 or 20, magnetic protection at 17 In. Additional protections have fixed pick-up and include short time delay protection Isd at 13 Ir, phase unbalance and loss protection, ground fault protection. It makes internal locations available for additional auxiliary contact blocks (OF, SD), and voltage trip units (MN, MX). Multi standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC, Marine, ATEX), Green Premium compliant (RoHS/REACh).
  • Značka SCHNEIDER ELECTRIC
Výkonové jističe motorové
  • Šířka 81 mm
  • Výška 155 mm
  • Hloubka 116 mm
  • Jmenovitý výkon při AC3, 400 V 55 kW
  • Jmenovitý trvalý proud Iu 115 A
  • Počet pólů 3
  • Rozsah nastavení spouštěče přetížení 65 - 115 A
  • Stupeň krytí (IP) IP40
  • S tepelnou ochranou Ano
  • Typ připojení hlavního obvodu Šroubová svorka
  • Typ ovládacího prvku Kyvná páka, vahadlo
  • Technika aktivace Elektronický
  • Jmenovitý pracovní výkon při AC-3, 230 V 30 kW
  • Jmenovitá zkratová vypínací schopnost Icu při 400V, AC 100 kA
  • Rozsah nastavení nezpožděné zkratové spouště 1955 - 1955 A