Používáte webový prohlížeč Internet Explorer 11, který již není podporován. Naše stránky se proto nemusejí správně načítat.
Your company account is blocked and you cannot place orders. If you have questions, please contact your company administrator.

Vybíráte multimetr? Dejte pozor na jeho výbavu i přesnost.

Nejen vědět, zda obvodem protéká elektrický proud, ale třeba i určit hodnotu napětí nebo zjistit směr prostupnosti diody. To a mnohem víc potřebuje každý profesionální elektrikář i kutil, který se rozhodl popasovat se s elektroinstalací. Základní výbavou obou pak musí být multimetr.

Multimetr je zařízení spojující několik funkcí pro měření a analýzu elektrických obvodů. Dokáže měřit jednotlivé veličiny v širokém spektru rozsahů i signalizovat přítomnost signálu. Pomocí displeje nebo klasické stupnice a ručičky lze přehledně odečítat naměřené hodnoty

Měření multimetremMěření multimetrem

Potřebujete i multimetr nebo si vystačíte se zkoušečkou?

Než se na trhu objevily spolehlivé víceúčelové měřící přístroje, měl nejdříve v kapse každý elektrikář pouze zkoušečku. Klasická vadaska, jak se také jednopólové zkoušečce napětí říká, má své místo v jeho výbavě i dnes. Jednoduše pomocí rozsvícení doutnavky indikuje přítomnost fázového vodiče a zabrání tak nechtěnému kontaktu nebo zapojení.

Naproti tomu dvoupólová zkoušečka řeší i případné zbytkové napětí po připojení zátěže. Umožňuje také zjišťovat chybné zapojení vodiče v kabelu, zároveň může být vybavena stupnicí nebo displejem pro určení konkrétní hodnoty měřeného napětí. Je tedy pak plnohodnotným měřícím přístrojem a svou funkcí se tak už více blíží právě multimetrům.

Kód ELFETEX 11.021.936

Kód ELFETEX 11.021.936

Jaký typ multimetru zvolit

Nejznámější variantou provedení jsou ruční multimetry. Oceňované jsou pro snadnou manipulaci a možnost provozu na baterie nebo akumulátory. Méně obvyklé jsou pak stolní multimetry vhodné spíše k práci s jemnou elektrotechnikou v laboratořích, případně pro integraci do složitějších měřících a vyhodnocovacích systémů. Třetí známou podobou je klešťový multimetr nebo také proudové kleště.

Co se týče zobrazení a odečítání naměřených hodnot, lze rozlišit multimetry digitální a analogové. Z názvu je zřejmé, že v prvním případě jde o přístroj vybavený grafickým nebo častěji segmentovým displejem, analogový multimetr využívá tradiční rafičku a univerzální stupnici. Bez ohledu na to získáte pořízením takového přístroje ampérmetr, voltmetr i ohmmetr v jednom. K tomu obvykle také funkci zvukové indikace přítomnosti signálu, směru prostupu diody, případně měření frekvence nebo kapacity

Kód ELFETEX 11.320.349

Kód ELFETEX 11.320.349

Nakonec nezapomeňte na přesnost multimetru

Při výběru neopomeňte zohlednit i požadovanou přesnost údajů poskytovaných multimetrem. Pokud hledáte jednoduchý přístroj pro běžné domácí a dílenské práce, jistě vás uspokojí základní varianty. Jakmile požadujete přesné měření zkreslených sinusových nebo dokonce nesinusových proudů, hledejte v technickém listu informaci o měření metodou True RMS.

Kód ELFETEX 11.118.130

Zařizujete si domácí dílnu? Zvažte, jaké nářadí vám v ní nesmí chybět


Domácí kutění bylo vždy tuzemským národním sportem. Šikovností a schopností improvizace jsou čeští kutilové proslulí už dávno. Jako důkaz slouží dodnes fungující svépomocné realizace všeho možného od skleníků po větrné elektrárny. Když se k tomu přidá i správné nářadí, vznikají díla, která si často nezadají s profesionální prací.

Porevoluční nová doba a s ní i otevření se západním trhům přineslo úplně nové možnosti strojního zařízení a vybavení nářadím. Obchody s nářadím se staly takovým dospěláckým hračkářstvím. A protože vývoj se nezastavil, stalo se všeobecně dostupným už i profesionální a poloprofesionální vybavení.

Kvalita ručního nářadí dokáže nadchnout, nekvalita otrávit

Není nic horšího, než když vás v pracovním rozletu brzdí a omezuje mizerné nářadí. Pořídit ho levně v hobbymarketu je sice rychlé a jednoduché, s prvním problémem ho však budete jen proklínat. Měkké materiály, špatná ergonomie nebo nestandardizované rozměry jsou nejčastější potíže u levné asijské produkce.

Platí to jak pro profi výbavu, tak i pro hobby nářadí. Ani domácí kutil přeci nechce, aby jeho snaha vycházela naprázdno. I on proto ocení opravdu fortelnou konstrukci a kvalitní materiály osvědčeného ručního nářadí DeWalt. Výrobce si dává záležet jak na pohodlí při práci, tak i na bezpečnou manipulaci. Značka DeWalt se během několika let právem zabydlela v mnoha domácích i profesionálních dílnách.

Kód ELFETEX 11.021.936

Profi elektrické nářadí do každé domácí dílny

Při práci na jakémkoli projektu je v pozadí silná osobní motivace. Jakmile se člověk do práce ponoří, má myšlenky už jen na dokonalé provedení. A právě v takové chvíli se projeví kvalita nářadí nejcitelněji. Kromě ručního nářadí pro základní operace je suverénně nejžádanějším domácím pomocníkem aku vrtačka. Vzhledem k jejímu univerzálnímu využití se při současných cenách každému, včetně domácích kutilů, vyplatí investovat do některého z profi modelů.

Profi aku vrtačka zastane dokonale a beze zbytku práci elektrického šroubováku s vysokým točivým momentem. Zároveň jde o plnohodnotnou vrtačku, dle provedení dokonce s příklepem pro vrtání do zdiva. Modely s vyšším napájecím napětím nabízejí i vyšší výkon a tím spolehlivější funkci i při náročném nasazení. Tomu pak odpovídá i dlouhá výdrž Li-Ion baterie.

Kód ELFETEX 11.320.349

Kam s ním aneb celá dílna v jedné brašně

Nakonec už zbývá jen vyřešit, kam všechno nářadí dobře a bezpečně uložit. To ruční nezbytné pro práci v terénu máte díky chytrým organizérům a dobré brašně na nářadí neustále s sebou. Vaše dílna tak chodí všude s vámi a práce je pak hotová raz dva. Pravý chlap s brašnou – plnou dobrého nářadí – se totiž nezalekne žádné výzvy…

Kód ELFETEX 11.118.130