Používáte webový prohlížeč Internet Explorer 11, který již není podporován. Naše stránky se proto nemusejí správně načítat.
Your company account is blocked and you cannot place orders. If you have questions, please contact your company administrator.

Výběr bojleru snadno a rychle: víte, kolik teplé vody doma spotřebujete?

Příprava teplé vody v domácnosti nebo třeba v práci je jednou z technických disciplín jako dělaných právě pro bojler. Aby dodávka vody odpovídala potřebě, je při pořízení nutné předem odhadnout, jak často a kolik jí spotřebujete. Podle toho je pak dobré zvolit konkrétní typ bojleru.

Z angličtiny převzatým termínem je označován ohřívač vody, který pomocí elektřiny, spalováním plynu, pevných paliv nebo sluneční energie vytváří teplo. To je poté předáno vodě buď přímo při jejím protékání, nebo je umístěné v zásobníku. Pak už nic nebrání tomu dopřát si horkou koupel..

Kdy zvolit zásobník a kdy se více hodí průtokový ohřívač?

Jednou z cest, jak vodu ohřát, je průtokový bojler - častěji však označovaný jako průtokový ohřívač. Ten je díky vysokému okamžitému výkonu topné jednotky schopen ohřívat vodu přímo při jejím protékání systémem. Nemusí tak obsahovat objemný zásobník a jeho instalace je díky tomu možná i ve stísněném prostoru. Ohřev probíhá bez ohledu na to, jaká je denní či noční doba – zkrátka v okamžiku potřeby.

Naopak zásobníkové provedení bojleru pracuje vždy s nějakým předem daným objemem horké vody. Jeho výhodou je především možnost spínání jen tehdy, kdy je energie dostatek a její využití je výhodnější. Typicky to platí o elektrickém bojleru, jehož funkce je řízená pomocí signálu HDO. V oblasti nízkého tarifu, dříve známého jako noční proud, je tak možné ušetřit podstatnou část nákladů na ohřev.  

Kód ELFETEX 11.021.936

Kód ELFETEX 11.021.936

Jaký zvolit objem bojleru?

Pokud hledáte řešení pro domácnost, pravděpodobně se jako nejvýhodnější ukáže právě zásobník. Pak nutně nastane otázka, jak velký zvolit. Bojler o objemu 10 l nebo 15 l vyhoví pro použití v kuchyňském dřezu, ale jako hlavní zdroj teplé vody pro koupelnu je to již málo.

Celkový objem bojleru se pak logicky odvíjí od počtu členů domácnosti. Zatímco ta dvoučlenná si pohodlně vystačí se 120 l, rodina s dětmi už sáhne po bojleru 150 l nebo dokonce větším. Při správném zapojení, provozu a po doplnění o nezbytné příslušenství bojleru se vám pak nikdy nestane, že byste zůstali bez teplé vody v tu nejméně vhodnou chvíli.

Kód ELFETEX 11.320.349

Kód ELFETEX 11.320.349

Teplá voda z bojleru není věda

Jak vybrat bojler vhodný právě pro vás pak není zas až taková hádanka. Pokud nesáhnete do nabídky nevyzpytatelných výrobců dálně-východní provenience, ale budete se držet osvědčeného, pak bude výsledek vždy komfortní i úsporný. Podmínkou je také správné zapojení bojleru, se kterým si ale poradí každý kvalifikovaný instalatér.

Kód ELFETEX 11.118.130

Zařizujete si domácí dílnu? Zvažte, jaké nářadí vám v ní nesmí chybět


Domácí kutění bylo vždy tuzemským národním sportem. Šikovností a schopností improvizace jsou čeští kutilové proslulí už dávno. Jako důkaz slouží dodnes fungující svépomocné realizace všeho možného od skleníků po větrné elektrárny. Když se k tomu přidá i správné nářadí, vznikají díla, která si často nezadají s profesionální prací.

Porevoluční nová doba a s ní i otevření se západním trhům přineslo úplně nové možnosti strojního zařízení a vybavení nářadím. Obchody s nářadím se staly takovým dospěláckým hračkářstvím. A protože vývoj se nezastavil, stalo se všeobecně dostupným už i profesionální a poloprofesionální vybavení.

Kvalita ručního nářadí dokáže nadchnout, nekvalita otrávit

Není nic horšího, než když vás v pracovním rozletu brzdí a omezuje mizerné nářadí. Pořídit ho levně v hobbymarketu je sice rychlé a jednoduché, s prvním problémem ho však budete jen proklínat. Měkké materiály, špatná ergonomie nebo nestandardizované rozměry jsou nejčastější potíže u levné asijské produkce.

Platí to jak pro profi výbavu, tak i pro hobby nářadí. Ani domácí kutil přeci nechce, aby jeho snaha vycházela naprázdno. I on proto ocení opravdu fortelnou konstrukci a kvalitní materiály osvědčeného ručního nářadí DeWalt. Výrobce si dává záležet jak na pohodlí při práci, tak i na bezpečnou manipulaci. Značka DeWalt se během několika let právem zabydlela v mnoha domácích i profesionálních dílnách.

Kód ELFETEX 11.021.936

Profi elektrické nářadí do každé domácí dílny

Při práci na jakémkoli projektu je v pozadí silná osobní motivace. Jakmile se člověk do práce ponoří, má myšlenky už jen na dokonalé provedení. A právě v takové chvíli se projeví kvalita nářadí nejcitelněji. Kromě ručního nářadí pro základní operace je suverénně nejžádanějším domácím pomocníkem aku vrtačka. Vzhledem k jejímu univerzálnímu využití se při současných cenách každému, včetně domácích kutilů, vyplatí investovat do některého z profi modelů.

Profi aku vrtačka zastane dokonale a beze zbytku práci elektrického šroubováku s vysokým točivým momentem. Zároveň jde o plnohodnotnou vrtačku, dle provedení dokonce s příklepem pro vrtání do zdiva. Modely s vyšším napájecím napětím nabízejí i vyšší výkon a tím spolehlivější funkci i při náročném nasazení. Tomu pak odpovídá i dlouhá výdrž Li-Ion baterie.

Kód ELFETEX 11.320.349

Kam s ním aneb celá dílna v jedné brašně

Nakonec už zbývá jen vyřešit, kam všechno nářadí dobře a bezpečně uložit. To ruční nezbytné pro práci v terénu máte díky chytrým organizérům a dobré brašně na nářadí neustále s sebou. Vaše dílna tak chodí všude s vámi a práce je pak hotová raz dva. Pravý chlap s brašnou – plnou dobrého nářadí – se totiž nezalekne žádné výzvy…

Kód ELFETEX 11.118.130