Používáte webový prohlížeč Internet Explorer 11, který již není podporován. Naše stránky se proto nemusejí správně načítat.
Your company account is blocked and you cannot place orders. If you have questions, please contact your company administrator.

Jak zajistit bezpečné pracoviště a na co všechno myslet v rámci BOZP

Bezpečnost práce nebývá oblíbeným tématem vedoucích ani řadových pracovníků. Z pojmu označovaném zkratkou BOZP se stal v důsledku nevítaných kontrol více strašák než pomocník. Opak je přitom pravdou – dobře definovaná rizika a hrozby skutečně v praxi pomáhají ohlídat zbytečná zranění a pracovní úrazy.

Na co vše je třeba dát si při vykonávání práce pozor a co je dobré si říci nebo ještě lépe sepsat včas? Ono včas zde znamená nikoli před případnou kontrolou, ale zejména před samotným vznikem nepříjemnosti. V zápalu práce si přitom člověk často neuvědomí, v čem ta reálná rizika ve skutečnosti spočívají.

Definujte si pojmy bezpečnosti práce

Co je to tedy ono známé BOZP? Samotná zkratka označuje Bezpečnost a ochranu zdraví při práci. Pod takovým termínem se skrývá systém definice rizik a zároveň i cest k jejich eliminaci. Výsledkem správného nastavení systému by mělo být ideálně nulové riziko pracovního úrazu. Sebelepší BOZP samozřejmě nedokáže odstranit veškerou lidskou chybu a z pracovišť vymýtit třeba pád ze žebříku. Rozhodně ale dodá informace k tomu, aby se tak nestalo v důsledku špatné volby obuvi.

Každé pracoviště musí mít sestaven jednotný dokument, který jednotlivým pracovním pozicím a k nim příslušným pracovním úkonům přiřadí možné hrozby v oblasti zdraví pracovníků. Zároveň tento materiál obsahuje i pokyny, jejichž respektováním se lze jmenovaným rizikům vyhnout. K takovým pokynům patří mimo jiné i použití konkrétních ochranných pracovních pomůcek a pracovního oblečení či obuvi.  

Kód ELFETEX 11.021.936

Kód ELFETEX 11.021.936

Pracovní oděvy a pomůcky jsou základem BOZP

Každý, kdo někdy pracoval v nestandardních podmínkách a nebyl přitom správně vybaven nejen pracovními pomůckami, ale ani odpovídajícím oděvem, by mohl vyprávět. Vše začíná už u rukavic, které výrazně usnadňují manipulaci a právě i ochranu rukou. Dobře zvolené pracovní rukavice zajistí pevný úchop i ochranu prstů, dlaní, případně i zápěstí a předloktí.

K nejdůležitějším oblastem péče o zdraví při práci patří ochrana zraku. Je možné využít širokou škálu brýlí a masek uzpůsobených mnoha profesím a s nimi spojeným rizikům. Stejně tak lze vybírat z univerzálních i speciálních pracovních oděvů, obuvi nebo vybavení jako je třeba brašna na nářadí.

Kód ELFETEX 11.320.349

Označování neodmyslitelně patří k systémům ochrany

Všudypřítomné barevné bezpečnostní tabulky označující elektrická zařízení, vedení plynů nebo třeba vhodné způsoby hašení jsou trpěnou dekorací pracovišť do chvíle, než přijde jejich čas. Pak je každý, kdo je vystaven riziku nebo zasahuje jako zachraňující osoba, rád za každou takovou informaci. Ta je pomocí bezpečnostních štítků podávána maximálně jednoduše a především jednoznačně. Není tedy na místě podcenit ani tuto oblast BOZP.

Kód ELFETEX 10.041.851

Zařizujete si domácí dílnu? Zvažte, jaké nářadí vám v ní nesmí chybět


Domácí kutění bylo vždy tuzemským národním sportem. Šikovností a schopností improvizace jsou čeští kutilové proslulí už dávno. Jako důkaz slouží dodnes fungující svépomocné realizace všeho možného od skleníků po větrné elektrárny. Když se k tomu přidá i správné nářadí, vznikají díla, která si často nezadají s profesionální prací.

Porevoluční nová doba a s ní i otevření se západním trhům přineslo úplně nové možnosti strojního zařízení a vybavení nářadím. Obchody s nářadím se staly takovým dospěláckým hračkářstvím. A protože vývoj se nezastavil, stalo se všeobecně dostupným už i profesionální a poloprofesionální vybavení.

Kvalita ručního nářadí dokáže nadchnout, nekvalita otrávit

Není nic horšího, než když vás v pracovním rozletu brzdí a omezuje mizerné nářadí. Pořídit ho levně v hobbymarketu je sice rychlé a jednoduché, s prvním problémem ho však budete jen proklínat. Měkké materiály, špatná ergonomie nebo nestandardizované rozměry jsou nejčastější potíže u levné asijské produkce.

Platí to jak pro profi výbavu, tak i pro hobby nářadí. Ani domácí kutil přeci nechce, aby jeho snaha vycházela naprázdno. I on proto ocení opravdu fortelnou konstrukci a kvalitní materiály osvědčeného ručního nářadí DeWalt. Výrobce si dává záležet jak na pohodlí při práci, tak i na bezpečnou manipulaci. Značka DeWalt se během několika let právem zabydlela v mnoha domácích i profesionálních dílnách.

Kód ELFETEX 11.021.936

Profi elektrické nářadí do každé domácí dílny

Při práci na jakémkoli projektu je v pozadí silná osobní motivace. Jakmile se člověk do práce ponoří, má myšlenky už jen na dokonalé provedení. A právě v takové chvíli se projeví kvalita nářadí nejcitelněji. Kromě ručního nářadí pro základní operace je suverénně nejžádanějším domácím pomocníkem aku vrtačka. Vzhledem k jejímu univerzálnímu využití se při současných cenách každému, včetně domácích kutilů, vyplatí investovat do některého z profi modelů.

Profi aku vrtačka zastane dokonale a beze zbytku práci elektrického šroubováku s vysokým točivým momentem. Zároveň jde o plnohodnotnou vrtačku, dle provedení dokonce s příklepem pro vrtání do zdiva. Modely s vyšším napájecím napětím nabízejí i vyšší výkon a tím spolehlivější funkci i při náročném nasazení. Tomu pak odpovídá i dlouhá výdrž Li-Ion baterie.

Kód ELFETEX 11.320.349

Kam s ním aneb celá dílna v jedné brašně

Nakonec už zbývá jen vyřešit, kam všechno nářadí dobře a bezpečně uložit. To ruční nezbytné pro práci v terénu máte díky chytrým organizérům a dobré brašně na nářadí neustále s sebou. Vaše dílna tak chodí všude s vámi a práce je pak hotová raz dva. Pravý chlap s brašnou – plnou dobrého nářadí – se totiž nezalekne žádné výzvy…

Kód ELFETEX 11.118.130