Používáte webový prohlížeč Internet Explorer 11, který již není podporován. Naše stránky se proto nemusejí správně načítat.
Your company account is blocked and you cannot place orders. If you have questions, please contact your company administrator.

5 pomůcek, které připraví zaměstnance na bezpečnou práci s elektrickými zařízeními

Máte ve firmě zaměstnance, kteří obsluhují elektrotechnická zařízení, pracují na rozvodnách nebo opravují elektrické spoje? Pak se na ně vztahují přísná pravidla bezpečnosti práce. Jedním z nich je i předepsaná výbava. Zkontrolujte, zda vaši zaměstnanci mají vše, co předepisují normy.

Normy ČSN EN 50110-1 a příslušné PNE (normy energetických společností) jsou neúprosné. Bezpečnost zaměstnanců na pracovišti je nejvyšší zásadou – a to zvlášť když jde o práci, kde hrozí riziko úrazu elektrickým proudem. V takovém případě je potřeba následovat všechna předepsaná pravidla. A to nejen ohledně pracovních postupů, ale také ohledně správné výbavy. Tohle jsou pracovní pomůcky, které vašim zaměstnancům nesmí chybět.

Elektrikář pracuje s dielektrickými rukavicemi Elektrikář pracuje s dielektrickými rukavicemi

5 důležitých pomůcek, které ochrání vaše zaměstnance před elektrickým proudem

 • Izolační obuv
  Naprostým základem je dielektrická pracovní obuv, která zajišťuje 100% ochranu před výboji ze země. Vděčí za to speciální izolační podrážce, a to pro ochranu před napětím do 1000 V AC. Sekundární výhodou této obuvi je to, že si můžete vybrat z několika základních designů – kotníkové boty, holiny nebo galoše (nazouváky).
 • Dielektrické rukavice
  Dalším důležitým bezpečnostním prvkem jsou dielektrické rukavice, které se obvykle vyrábí z kaučuku (vysoce izolační materiál). Dielektrické rukavice se dělí do několika tříd v závislosti na tom, jaký stupeň ochrany poskytují – minimální ochrana je do 500 V nebo 1000 V, maximální do 36 000 V. Nezapomeňte na to, že rukavice je potřeba jednou za 6 měsíců kontrolovat a po 1 roce pořídit nové.
 • Izolační přilba
  Bezpečnost práce zajišťuje také izolační přilba, která nabízí ochranu před napětím do 1000VAc. Je vyrobená z odolného plastového materiálu, který se skládá z tvrdé vnější skořepiny a vnitřního měkkého polstrování. Samozřejmostí je také kolečko pro nastavení velikosti, což z přilby dělá univerzální pracovní pomůcku pro každého zaměstnance.
 • Izolační plášť
  V určitých případech se vašim pracovníkům může hodit i speciální izolační plášť, který je ochrání nejen před elektrickým proudem, ale také zabraňuje průniku vlhkosti nebo prachu. Plášť je dostatečně volný, disponuje praktickým zapínáním na zip/knoflíky, elastickým uchycením v pase či na kotnících, a tak při práci poskytuje maximum komfortu.
 • Kvalitní pracovní nástroje
  Jiní pracovníci budou pro bezpečnost práce s elektrickými spotřebiči a zařízeními potřebovat speciální nástroje. Jedná se o především o odizolovací kleště, elektrické upichováky, měřáky, zkoušečky napětí nebo kleště na kabely a konektory. V každodenní pracovní výbavě by určitě neměly chybět

Kód ELFETEX 11.021.936

Kód ELFETEX 11.021.936

Nezapomeňte zkontrolovat také bezpečnostní značení

Normy jasně předepisují také využívat bezpečnostní značení – zvlášť na místech, kde je bezpečný provoz nejvyšší prioritou. Na našem e-shopu najdete kromě bezpečnostních pracovních pomůcek a nástrojů také příkazové štítky, pravidla bezpečné práce, zákazové nebo výstražné cedule – ať už formě samolepek i pevných tabulek pro montáž na zeď.

Kód ELFETEX 11.320.349

Kód ELFETEX 11.320.349

Označování neodmyslitelně patří k systémům ochrany

Všudypřítomné barevné bezpečnostní tabulky označující elektrická zařízení, vedení plynů nebo třeba vhodné způsoby hašení jsou trpěnou dekorací pracovišť do chvíle, než přijde jejich čas. Pak je každý, kdo je vystaven riziku nebo zasahuje jako zachraňující osoba, rád za každou takovou informaci. Ta je pomocí bezpečnostních štítků podávána maximálně jednoduše a především jednoznačně. Není tedy na místě podcenit ani tuto oblast BOZP.

Kód ELFETEX 11.118.130

Zařizujete si domácí dílnu? Zvažte, jaké nářadí vám v ní nesmí chybět


Domácí kutění bylo vždy tuzemským národním sportem. Šikovností a schopností improvizace jsou čeští kutilové proslulí už dávno. Jako důkaz slouží dodnes fungující svépomocné realizace všeho možného od skleníků po větrné elektrárny. Když se k tomu přidá i správné nářadí, vznikají díla, která si často nezadají s profesionální prací.

Porevoluční nová doba a s ní i otevření se západním trhům přineslo úplně nové možnosti strojního zařízení a vybavení nářadím. Obchody s nářadím se staly takovým dospěláckým hračkářstvím. A protože vývoj se nezastavil, stalo se všeobecně dostupným už i profesionální a poloprofesionální vybavení.

Kvalita ručního nářadí dokáže nadchnout, nekvalita otrávit

Není nic horšího, než když vás v pracovním rozletu brzdí a omezuje mizerné nářadí. Pořídit ho levně v hobbymarketu je sice rychlé a jednoduché, s prvním problémem ho však budete jen proklínat. Měkké materiály, špatná ergonomie nebo nestandardizované rozměry jsou nejčastější potíže u levné asijské produkce.

Platí to jak pro profi výbavu, tak i pro hobby nářadí. Ani domácí kutil přeci nechce, aby jeho snaha vycházela naprázdno. I on proto ocení opravdu fortelnou konstrukci a kvalitní materiály osvědčeného ručního nářadí DeWalt. Výrobce si dává záležet jak na pohodlí při práci, tak i na bezpečnou manipulaci. Značka DeWalt se během několika let právem zabydlela v mnoha domácích i profesionálních dílnách.

Kód ELFETEX 11.021.936

Profi elektrické nářadí do každé domácí dílny

Při práci na jakémkoli projektu je v pozadí silná osobní motivace. Jakmile se člověk do práce ponoří, má myšlenky už jen na dokonalé provedení. A právě v takové chvíli se projeví kvalita nářadí nejcitelněji. Kromě ručního nářadí pro základní operace je suverénně nejžádanějším domácím pomocníkem aku vrtačka. Vzhledem k jejímu univerzálnímu využití se při současných cenách každému, včetně domácích kutilů, vyplatí investovat do některého z profi modelů.

Profi aku vrtačka zastane dokonale a beze zbytku práci elektrického šroubováku s vysokým točivým momentem. Zároveň jde o plnohodnotnou vrtačku, dle provedení dokonce s příklepem pro vrtání do zdiva. Modely s vyšším napájecím napětím nabízejí i vyšší výkon a tím spolehlivější funkci i při náročném nasazení. Tomu pak odpovídá i dlouhá výdrž Li-Ion baterie.

Kód ELFETEX 11.320.349

Kam s ním aneb celá dílna v jedné brašně

Nakonec už zbývá jen vyřešit, kam všechno nářadí dobře a bezpečně uložit. To ruční nezbytné pro práci v terénu máte díky chytrým organizérům a dobré brašně na nářadí neustále s sebou. Vaše dílna tak chodí všude s vámi a práce je pak hotová raz dva. Pravý chlap s brašnou – plnou dobrého nářadí – se totiž nezalekne žádné výzvy…

Kód ELFETEX 11.118.130